Lægehelikopterordningen gøres nu permanent
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2011/07/Helikopter_web.jpg)
Regeringen og Enhedslisten styrker nu akutberedskabet ved at udvide den akutte lægehjælp fra luften til tre døgnbemandede lægehelikoptere
Forsøgsperioden med de to og en halv lægehelikoptere har været en succes og ordningen gøres nu permanent. Enhedslisten og regeringen er enige om at lægehelikopterordningen skal udvides til tre lægehelikoptere, som skal flyve hele døgnet.
Læs også: Regeringen vil bevare lægehelikopteren
Lægehelikopteren i Ringsted har hidtil hjulpet nødstedte på Sjælland og de sydfynske øer men kun i dagtimerne. I den nye finanslov udvides ordningen til 24 timer i døgnet.
Læs også: Pris til Trygfonden for lægehelikopteren
– Jeg er rigtig tilfreds med, at vi styrker akutberedskabet med tre døgnbemandede lægehelikoptere. For det betyder, at borgerne – uanset hvor de bor i Danmark – kan være sikre på at få hurtig og kvalificeret lægehjælp på alle tider af døgnet, hvis der er brug for det, siger sundhedsminister Astrid Krag (SF) til Jyllands-Posten.
Lægehelikopteren i Karup flyttes samtidigt til Billund og en ny lægehelikopter placeres i Skive.
Politikerne har desuden afsat 50 millioner kroner år til en særlig akutpulje, som over de næste tre skal forbedre lægehjælpen i yderområderne.
Kommentarer