Lærer havde sex med elev mindst 30 gange

Store Spjellerup/Faxe: Fredag tilstod en 46-årig lærer fra Spjellerup Friskole at han mindst 30 gange har haft samleje med en 14-årig elev på skolen

En 46-årig lærer har ved Retten i Næstved i fredags den 7. september tilstået, at han mindst 30 gange har haft samleje med en 14-årig elev i et kælderrum og et toilet på skolen. Det skriver Sjællandske.

Spjellerup Friskole i Store Spjellerup bortviste og fyrede en lærer med øjeblikkelig virkning i slutningen af april, fordi der var foregået noget ”upassende”.

Læs også: ”Upassende” sag på Spjellerup Friskole

I juli måned bekræftede politiet, at den bortviste og fyrede lærer er sigtet for seksuelt samkvem med en mindreårig elev.

Læs også: Lærer sigtet for seksuelt samkvem med elev

Anklageren kræver at han idømmes i tre-fire måneders ubetinget fængsel for pædofili og fordi han som lærer har haft sex med en elev under 18 år. Forsvareren beder derimod retten idømme læreren en betinget straf.

Retten forventes at afsige dom i sagen på fredag den 14. september.

Kommentarer