Rønnede

Faxe er Danmarks svar på Grækenland

Læserbrev: Det er katastrofalt for vores kommune at byrådet har vedtaget den investeringsplan der omfatter at vi skal investere penge i ECO park Rønnede og bygning af en ny skole i Haslev.

Skrevet af Kenneth Touvdal Knudsen, Møllevej 37, 4683 Rønnede

Disse to projekter udgør alene investeringer i omegnen af 200mio. kr. vel og mærket penge som vi ikke har, for kommune kassen bløder og har eksempelvis modtaget 12mio. kr. i ekstra ordinær støtte i 2011.

Det er galimatias at investere så mange penge når man ikke har nogen, i en virksomhed ville man sætte en stopper for alle udgifter for at nedbringe disse, og herefter ville man rette ind organisatorisk. Altså se på om det nu også er en effektiv nok organisation man har eller om der kan skæres i den, og her i kommunen ligger vi kolosalt højt på netop dette område de administrative udgifter for kommunen i 2012 er over 20mio. kr.!.

ECO park Rønnede koster 28,5 mio. kr. i byggemodning i 2012 og 23 mio. kr. i 2014, hvorfor skal kommunen afholde disse udgifter når kassen er tom? Det er jo helt galt at man også vælger at bygge en ny skole det koster kommunen 130 mio. kr. i 2012-13 det er MANGE penge når kassen er tom!

Køb af sygehuset koster os 22 mio. i 2014 det er også rigtigt mange penge med en tom kasse!

En anden ting der også er helt gal er en udgift til et toilet på vinkældertorvet i Faxe by til 515.000 kr, den er da helt gal at bruge en ½ mio. kr. til det når man i stedet kunne vælge at bibeholde ordentlig pasning i dagplejen i Rønnede med vores fantastiske dagplejehus der er blevet et offer for en besparelse på 400.000kr. Så kan vi jo spørge os selv om vi skal takke borgerlisten for det fine nye toilet!

Der skal spares 70 mio. kr. på budgettet næste år som Mogens Stilhoff så lifligt sagde det på det ikke borgervenlige byrådsmøde, hvor han forsvarede at stemme for den nye skolestruktur.

Som jeg ser det er der på de tre førstnævnte projekter en besparelse på over 200 mio. kr. hvis disse projekter stoppes, så kunne det være at man med sund fornuft kunne nedbringe kommunens gæld, og måske betale lidt mindre i rente fremover – pt. er udgifterne til at betale renterne til lånene 28 mio. kr. om året!

Kære byråd i må se at vågne op og redde vores kommune!

Kommentarer