Rønnede

Mænd og kræft afholder nytårskur på Dalgårdscenteret

Kongsted: Foreningen Mænd og Kræft i Faxe Kommune afholder nytårskur på Dalgården.

Torsdag den 28. januar klokken 17.30 afholder den lokale forening ‘Mænd og Kræft’ nytårskur på Dalgårdscenteret.

Der startes med et glas champagne og derefter spises der ’julefrokost’ med cirka 10 retter. Senere hyggeligt samvær med spil, hvor alle skal medbringe en pakke med en værdi på cirka 25 kroner.

Nytårskuren er gratis for medlemmerne. Ikke medlemmer betaler kroner 150,00.

Det er samme beløb som et års medlemskab. Man kan lige så godt melde sig ind i foreningen til foreningens kasserer, derved er arangementet næsten ‘gratis’.

Drikkevarer sælges til rimelige priser.

Tilmelding senest søndag den 24, januar til Erik Molnit 22436859 eller Erik@molnit.com

Foreningen Mænd og kræft i Faxe kommune har som mission:

At understøtte mænd og kvinder der har kræft, samt deres venner og pårørende via sociale aktiviteter.

Foreningen har allerede planlagt flere ting, bland andet mad- og bagekursus, samt udflugter og diverse foredrag. Der er fast mødeaften på Dalgårdscenteret den sidste torsdag i hver måned.

Man kan følge med på foreningens hjemmeside www.maendogkraeft.dk. Man er også velkommen til at kontakte bestyrelsen.

Kommentarer