Man kan stadig tilmelde sig til Børn og Dyr
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2013/05/boern_og_dyr.jpg)
Bregentved/Haslev: Nu er der kun en måneds tid til at rigtigt mange glade børn og deres dyr mødes på Nordeuropas største børne- og ungdomsdyrskue
I weekenden den 29. og 30. juni afvikles for 44. gang det store Børn & Dyr på Bregentved i Piberhusfolden ved Bregentved Gods. Sidste år kom der mere end 14.500 gæster fra nær og fjern at opleve dyrskuet.
De omtrent 100 frivillige planlæggere har igen i år brugt mange timer på at skaffe de besøgende de sjoveste aktiviteter og det bedste program. I selve dyrskueweekenden vil ikke mindre end 600 frivillige stå parat til at byde både gamle og nye besøgende velkommen på årets Børn & Dyr.
Programmet for dyrskuet en endnu ikke fuldstændig på plads. Men det anbefales at besøge Legepladsen, der har over 500 m2 fyldt med gratis aktiviteter for børn. Her kan fanges fisk fra den store båd, laves sværd, dolke, smykker og træbåde, og selvfølgelig bolsjer i Bente’s Bolsjekogeri. Børnene kan lege i halmborgen, legehuset, sandkassen og køre på de små traktorer – og så er der mulighed for en tur på hest i ponytræk.
På Legepladsens scene er der også masser af underholdning med Ballon Mike, Magiske Kasper, Uni-cykler, Gymnastik, Brasiliansk kampdans, Førstehjælp i Børnehøjde, Malk en ged og meget meget mere.
Der forventes desuden at op i mod 100 firmaer og organisationer vil være repræsenteret med en stand.
Man kan stadig nå at tilmelde sig. Absolut sidste tilmeldingsfrist er fredag den 7. juni. Man kan tilmelde sig via hjemmesiden bornogdyr.dk.
Børn & Dyr på Bregentved 2013 finder sted 29. og 30. juni 2013.
Kommentarer