Rønnede

Musiklivet ønsker bedre faciliteter og mere samarbejde

musiklivet_lucas_nygaard

Faxe Kommune: Flere øvelokaler til unge og en mobil udendørsscene var nogle af ønskerne fra musikentusiaster fra hele kommunen

Tirsdag den 9. december om aftenen samledes musikentusiaster fra hele kommunen i byrådssalen til en debat om det lokale musikliv. Flere øvelokaler til unge og en mobil udendørsscene var nogle af ønskerne.

– Det fede ved at have flere øvelokaler ved siden af hinanden er, at så mødes man og kan gå sammen om at få jobs, sagde Lucas Nygaard, musiker, og en del af debatpanelet.

– Men det er vigtigt, at de unge selv tager teten, pointerede Lena Schnack Mertz, musikskoleleder, som også sad i panelet.

Det kan gøres det bedre

Under debatten var ingen vist i tvivl om, at musiklivet i Faxe Kommune faktisk har det rigtigt godt, men vi kan gøre bedre. Så hvad skal der til? Der var mange punkter på musiklivets ønskeseddel.

– Der er en positiv holdning over for musikken i Faxe Kommune, og vi støtter gerne, men der er ikke ubegrænsede muligheder, kvitterede Eli Jacobi Nielsen fra byrådet.

Publikum efterlyste bedre samarbejde både med hinanden og med kommunen.

Byrådssalen summede af liv og lyd

Aftenen blev indledt ved Faxe Blæserne, som spillede julemusik, mens publikum ankom. Journalist Jan Falkentoft styrede debatten blandt paneldeltagerne, som dog flere gange blev afbrudt af publikum. I pausen blev der snakket på kryds og tværs, og der blev skabt flere aftaler om fremtidige samarbejder i løbet af aftenen.

Læs også: Debataften om musiklivet i Faxe Kommune

Efter pausen spillede Lucas Nygaard et af sine egne elektroniske musiknumre, som også fik nogle af de ældre musikere i salen til at rokke med.

Debatten sluttede i musikkens tegn af med en fællessang, December-sang fra Jul på slottet.

Kommentarer