Rønnede

Naboer har jaget kvæget i Gøgsmosen væk

skotsk_hoejlandskvaeg

Rønnede: Kvægejerne har fjernet det skotske højlandskvæg fra Gøgsmosen efter trusler fra to husejere på Rørsangervej.

Lokale kvægejere har i vinters haft 14 kreaturer af racen skotsk højlandskvæg gående i den kommunale del af naturområdet Gøgsmosen, for enden af Rørsangervej i Rønnede. Men få dage før påske forsvandt de.

Da en af naboerne savnede dyrene, gik han i gang med at undersøge, hvor kvæget var blevet af.

– Jeg kontaktede kvægejerne og fik den mildest talt himmelråbende forklaring, at de har oplevet chikane og trusler fra to ejendomme på Rørsangervej, fordi der var tabt jord på vejen i forbindelse med vinterfodringen, oplyser Leif Carlsson til Sjællandske.

– Jeg har ikke truet nogen, men jeg har sagt til dem, at det var noget værre svineri, at de ikke rensede vejen efter sig, siger Knud Pedersen, der bor for enden af Rørsangervej.

Men den ene af kvægejerne Willy Thomsen fra Skov Torup, siger til Sjællandske at der har været så meget ballade i løbet af vinteren, at besluttet de har at flytte kvæget til Lystrup Gods samt at lysten til at vende tilbage er meget lille.

– Det kan da ikke været rigtigt, at to personer skal ødelægge en naturoplevelse for hele området, udtaler Leif Carlsson til Sjællandske.

Kommentarer