Natteravnene stifter ny lokalafdeling i Faxe

Faxe: Den lokale afdeling af Natteravnene lukkede sidste år, men nu stiftes der en ny lokalforening.
Tirsdag den 20 oktober klokken 18.30 er der informationsmøde på Faxe vandrehjem som optakt til etablering af en lokal afdeling af Natteravnene i Faxe by.
Faxe by bliver især i weekenderne, besøgt af rigtig mange unge mennesker. I øjeblikket holder de unge til i ”Madpakkehuset” mellem vandrerhjemmet og Kanten. De unge mennesker kommer ikke kun fra Faxe by, men også fra Karise og Faxe Lade-plads.
Natteravnene har været med til at skabe tryghed i Faxe før, i perioden 2001 til 2011, og er tilstede flere andre steder i kommunen. Erfaringer med Natteravnene viser, at det er et godt og billigt middel til at skabe mere lokal tryghed og livsglæde blandt især de unge.
Læs også: Natteravnene stopper i Faxe og Faxe Ladeplads
Natteravnene er lokale voksne i alle aldre, men især forældre og bedsteforældre til teenagere, der går rundt i lokalområdet på relevante tidspunkter dag, aften eller nat, i hold på tre m/k, iført deres karakteristiske gule beklædning
Den enkelte Natteravn bruger måske 3-4 timer 5-10 gange om året, for at være med. Og normalt kun i 1-2 år, så kommer der nye frivillige til.
Formålet er enkelt – at skabe tryghed blandt de unge, blot ved at være synlige og hjælpe børn og unge med svar på deres større eller mindre personlige problemer – uden at ”sladre” – men i givet fald sikre, at de får professionel hjælp gennem det lo-kale SSP-system. Samtidig oplever byerne et stort fald i hærværk o. lign.
Hverken vagtværn eller myndighedernes forlængede arm
Natteravnene har hverken sociale eller politimæssige beføjelser og griber ikke fysisk ind. Men de er let genkendelige, hvis unge har brug for en hjælpende hånd eller et godt råd fra en gruppe ansvarlige neutrale voksne.
En undersøgelse fra KORA (2013) viser at de unge og deres forældre vægter tilstedeværelsen af Natteravnene lige så højt som at have en ven med i byen.
-Derfor håber vi på at ansvarlige voksne fra hele Faxe øst området vil vise interesse for informationsmødet, udtaler SSP- konsulent Christina Hansen fra Faxe Kommune. Og hun fortsætter:
-Vi har planlagt en lille kursusrække for de frivillige, der har lyst til at være med. Her bliver de rustet til mødet med de unge – selvom det vigtigste faktisk er ganske almindelig sund fornuft.
Gennem kurserne får de kommende Natteravne først og fremmest information om Natteravnenes spilleregler og den adfærd, der er internt i Natteravnene og i kontakten med de unge. Natteravnenes Landssekretariat medvirker i hele opstarts perioden og sørger for kontakt til naboforeninger med henblik på erfaringsudveksling.
Derudover stiller Landssekretariatet den karakteristiske gule Natteravnebeklædning, hjemmesider, krisehjælp og andet materiale til rådighed for foreningerne.
Faxe Kommune stiller normalt et centralt beliggende lokale til rådighed for Natteravnene, men derudover er det normalt det lokale erhvervsliv, Lions Club, Rotary med flere. der er med til at støtte foreningen i det daglige.
Man kan følge Natteravnene i Faxe by på facebook.
Interesserede kan kontakte SSP- konsulent Christina Hansen på telefon 22 19 33 15 eller e-mail chhan@faxekommune.dk, for yderligere oplysninger.
Landsdækkende indsats
Siden starten i marts 1998, er der mere end 35.000 der har været Natteravne, fordelt på foreninger i Danmark, Grønland og på Færøerne.
Idéen benyttes både i store byer og ganske små landkommuner og boligområder i alle landsdele. I dag er der 150 Natteravne foreninger, som går i 200 områder i hele landet.
Kommentarer