Haslev

Ny bestyrelse for AffaldPlus

affaldplus_forbraending

Faxe Kommune: I januar måned tiltrådte en ny bestyrelse for det kommunalt ejede affaldssselskab AffaldPlus

AffaldPlus’ bestyrelse består af to medlemmer fra byrådet/ kommunalbestyrelsen i hver af de seks kommuner, som ejer AffaldPlus. Fra Faxe Kommune deltager Kurt Munck (EL) og Jørgen Egede Johannessen (V).

Der vælges ny bestyrelse hvert fjerde år i forbindelse med kommunalvalget. I bestyrelsen sidder desuden en medarbejderrepræsentant med observatørstatus. Der er afholdt konstituerende møde for bestyrelsen den 17. januar 2014.

Bestyrelsen består i denne periode af:

Niels O. Pedersen, Slagelse Kommune, Formand

Jørn Elo Hansen, Vordingborg Kommune, Næstformand

Jørgen Egede Johannessen, Faxe Kommune

Kurt Munck, Faxe Kommune

Thor Temte, Næstved Kommune

Elmer Jacobsen, Næstved Kommune

Klaus Hansen, Ringsted Kommune

Benny Christensen, Ringsted Kommune

Villum Christensen, Slagelse Kommune

Ivan Hansen, Sorø Kommune

Per Hovmand, Sorø Kommune

Poul A. Larsen, Vordingborg Kommune

Henrik Bro Andersen, medarbejderrepræsentant

Bestyrelsen skal forvalte den vedtagne AffaldPlus – Strategi 2020, der tager udgangspunkt i følgende forventninger til affalds- og energisektoren:

  • Der findes ikke længere affald, men ressourcer
  • ”Vugge til Vugge” tankegangen er fremherskende og giver øget fokus på
  • affaldsforebyggelse og ressourcebevidst design af produkter
  • Europa er et sammenhængende marked for affald
  • Kommunerne anviser alt affald fra husholdningerne og kan uden udbud
  • anvise til egne anlæg
  • Erhvervsaffald er generelt ikke længere omfattet af kommunernes anvisning, men kommuner og fælleskommunale selskaber kan modtage forbrændingsegnet og deponeringsegnet affald på markedsvilkår
  • Kommunale anlæg, der var etableret før affaldsreformens implementering, kan modtage genanvendeligt affald fra virksomheder
  • Andelen af affaldet, der skal forbrændes, er faldende, jf. ressourcetilgangen
  • Der er færre og større affaldsforbrændingsanlæg i Danmark
  • Balancen mellem varmekunder og affaldskunder rykkes, så affaldskunderne betaler en større del af omkostningerne
  • Det er ikke tilladt at bortkøle affaldsvarme, eller det vil blive straffet økonomisk
  • Der er færre deponeringsanlæg – og det er sværere at få godkendt nye lokaliteter
  • Der er øgede krav til genanvendelsen – som minimum for papir, glas, plast og metal – jf. affaldsrammedirektivet
  • Der er krav om særskilt håndtering af organisk dagrenovation/bioaffald
  • Central sortering supplerer kildesortering.

Kilde: AffaldPlus.dk

Kommentarer