Ny udsigtsplatform i Faxe
Faxe: Nu tager planen om en ny udsigtsplatform ved Faxe Kalkbrud form; En komite har netop valgt det forslag, der med tiden skal blive et markant monument i Faxe by
Valget faldt på ”Prismet”, som er designet af Per Fløe Nielsen fra Arkitekterne Køge. Det blev valgt som et af tre mulige forslag:
– Vi har valgt Prismet, fordi vi her ikke blot får en udsigtsplatform, men også et nyt vartegn, fortæller Ib Elberg, som er formand Faxe Erhvervsforening. Han fortsætter:
– Mange ældre borgere har jo savnet ”Rollotårnet” og jeg har derfor hæftet mig ved, at vi nu får et nyt, flot monument kun få meter fra samme placering. Samtidig har jeg, som repræsentant for Faxe by, lagt vægt på at finde en løsning, som giver ekstra liv. Ikke blot til Kulturstrøget og området ved Faxe Kalkbrud, men til hele byen.
Den nye udsigtsplatform kommer til at ligge bag ved Faxe Vandrerhjem, på kanten af Faxe Kalkbrud. Som navnet antyder, vil det få form som en prisme, med to sammenbyggende trekanter og et indbygget dæk i midten. Det vil blive opført i en konstruktion af hvide stålrør, med både sider og gulv i halvtransparent glas. Så kan lyset passere og man kan kigge både ud og ned.
Martin Hillerup, der er formand for Erhvervs- og Kulturudvalget, er begejstret:
– En ny udsigtsplatform vil give området et spændende og moderne løft. Til glæde for både borgere, turister og erhvervsliv. Det spiller desuden rigtig godt sammen med vores øvrige initiativer i Faxe, så vi samlet set vil få et attraktivt område, fyldt med liv og dynamik.
Den nye udsigtsplatform vil komme til at koste cirka 2,5 millioner kroner. En udgift, der primært skal finansieres via fundraising:
– Økonomien er en udfordring, fortæller borgmester Knud Erik Hansen og fortsætter: – Men jeg er ikke i tvivl om, at der vil være mange, som kan se potentialet i, at vi får et nyt, flot vartegn i Faxe by – og som derfor vil bakke op om ideen, også økonomisk.
Arkitekterne vil nu forberede de nødvendige tegninger, alt imens arbejdet med at rejse midler går i gang. Det ventes, at den nye platform vil kunne stå færdig i løbet af et par år.
Kommentarer