Nye HF-hold starter til januar i Faxe

Faxe: Nu tilbyder voksenuddannelsescentrene overalt i landet undervisning på gymnasialt niveau fra januar

Også lokalt på VUC Storstrøm i Faxe, Vordingborg, Næstved, Nykøbing tilbydes fag på gymnasialt niveau fra januar 2013. Så skal de unge ikke vente helt til august med at kunne komme i gang igen med kvalificerende uddannelse.

Hvert år er der unge, der ikke kommer i gang med den ungdomsuddannelse, de havde planlagt at begynde på. Og hvert år er der andre unge, som dropper ud af deres ungdomsuddannelse inden jul. Det efterlader en række unge i et uddannelsesmæssigt tomrum hele vinteren.

Tidligere fandt disse unge arbejde og erhvervede sig derved nyttige erfaringer. Men i dag er det meget svært for både unge og voksne at få fodfæste på arbejdsmarkedet uden uddannelse. Samtidig er mange videregående uddannelser blevet mere fokuseret på studiefaglige kompetencer og eksamensbeviser, end de var tidligere. Det betyder, at de unges erhvervserfaringer ikke hjælper dem ind på så mange studier som før.

En Hf fra januar tilrettelægges over 2½ år, så huen kan komme på hovedet en lun junidag. Andre kursister bruger kurserne til at skyde genvej til optag på mellemlange uddannelser med en januarstart, typisk studerende til pædagog- og sygeplejerskeuddannelsen.

Der er fortsat også en række unge og voksne, som har behov for at tage eksaminer på 9. og 10. klassetrin. De kan ligeledes komme i gang med det samme.

Kommentarer