Nyt værtspar på Jomfruens Egede

Faxe: Jomfruens Egede har fået nyt værtspar. De nye forpagtere er Britta Lyngholm og Henrik Walbom
Helle Kildbane, der har været forpagter af Jomfruens Egede i knap 5 år, har valgt at stoppe. Efter en operation for diskusprolaps, har hun måttet erkende at ryggen ikke kan holde til det krævende job. Hun er i stedet blevet ansat som salgs- og marketingchef på Roskilde Kongres- & Idrætscenter.
Nøglerne til Jomfruens Egede er i stedet blevet overdraget til et nyt forpagterpar, Britta Lyngholm og Henrik Walbom, fra Hellerup. Det skriver Sjællandske.
Britta Lyngholm, der har et modeagentur, har tidligere blandt andet været flyvende værtinde hos SAS i 15 år.
Henrik Walbom er oprindeligt uddannet tjener på Hotel Royal og har derefter været rundt på landets bedste spisesteder og hoteller. Blandt andet Havereholm Slot, Dragsholm slot, Hotel d’Angleterre, Hotel Store Kro, Café a Porta, restaurant Saison og senest Lumskebugten. Han har desuden stor international erfaring fra hoteller og restauranter i både Paris, Hamborg og London.
Henrik Walbom driver desuden virksomheden Etikette, hvor han tilbyder foredrag om blandt andet internationale forretningsmanérer, god service, dress code, bordmanérer samt takt og tone. Hvis ansigtet virker bekendt, så er det nok fra realityserien ”Single” på TV-Danmark, hvor han underviste deltagerne i takt og tone.
Kommentarer