Rønnede

Østsjællands Flyveklub vinder Sjællandsmesterskabet og laver “The Triple”

Det er formodentlig første gang, at én svæveflyveklub gør som Østsjællands Flyveklub i Kongsted netop har gjort, og løber med både Danmarksmesterskabet, Sun Air Cup-titlen og Sjællandsmesterskabet samme år.

Det blev nemlig til årets 3. sejr af 3 mulige i Danmarks 3 største svæveflyvekonkurrencer, da Øst-Sjællands Flyveklubs Ulrik Eilert søndag hev Sjællandsmesterskabet hjem til klubben. 14 fly deltog, mens flere end 30 piloter var tilmeldt den lokale BØF-Rally konkurrence, som blev afholdt samtidigt fra Kongsted Flyveplads.

Ulrik Eilert lå inden konkurrencens sidste tre dage i spidsen for konkurrencen, og den lykkedes det ham at holde, selvom konkurrenterne var tæt på. Den rutinerede pilot viste særligt søndag sublime flyve-evner, da han som den eneste pilot formåede at gennemføre hele opgaven på 227 km.

Høj sol – men østenvind
Svære svæveflyveforhold kendetegnede konkurrencen fra start til slut. Fredag måtte konkurrencen aflyses, da en kold østenvind fra Faxe Bugt bremsede termikken. Men både lørdagens og søndagens konkurrencer kunne med noget besvær gennemføres, selvom østenvinden fortsatte med at drille. Nogle piloter måtte helt opgive at komme af sted fra området, da termikken var særdeles svag.

Formand for Øst-Sjællands Flyveklub, Søren Sarup, kalder sejren flot og særdeles velfortjent:

– Ulrik er en særdeles rutineret pilot, og det kom ham til gavn i år. Han fandt termik, hvor ingen andre kunne. Men det var heller ikke nemt for Ulrik. Han fortalte umiddelbart efter landingen søndag, at der måtte arbejdes noget mere end sædvanligt i ”kontoret”.

Også vinder af BØF-Rally
Samtidigt med SM afholdt flyveklubben også det traditionsrige BØF-Rally, hvor mindre rutinerede piloter havde lejlighed til at prøve kræfter med konkurrenceflyvning og mere rutinerede piloter. Men også her blev det Ulrik Eilert, der løb med 1. pladsen, da SM-deltagerne automatisk også deltog i BØF-Rallyet.

Øst-Sjællands Flyveklub kan allerede nu konstatere en fantastisk sæson
– Vi har en fantastisk flyveklub i rigtig god udvikling, og vi oplever meget stor interesse for klubben. Årets tre store konkurrencer har alle været præget af usædvanligt svære flyveforhold, og det gør kun piloternes sejre endnu flottere. Selvom vi har været heldige og efterhånden vundet en del mesterskaber i årenes løb, bliver årets formandstale til sæsonafslutningsfesten i november måske lidt længere end gennemsnittet, advarer en tilfreds Søren Sarup.

Kubbens medlemmer råder over et vinderfly
Vinder af DM i 18 meter klassen, Steen Elmgaard, vinder af SAC, Filip Bojanowski og vinder af SM + Bøf Rally, Ulrik Eilert, fløj alle i klubbens nyerhvervede konkurrencefly, en Ventus 2cxT. Det er først fremmest pilotens dygtighed og erfaring, der tæller, når der flyves konkurrence. Men piloten har også behov for et konkurrencedygtigt fly, og her har klubbens nye tilføjelse, en Ventus 2cxT, altså vist sig at være en god tilføjelse til den 10 fly store flypark.

 

Kommentarer