Radio Rollo holder Åbent Hus på Præstøvej

rosenkilde_1

Faxe: Radio Rollo holder Åbent Hus i radiostudiet i det gamle mejeri Rosenkilde på Præstøvej

Lørdag den 1. og søndag den 2. november slår Radio Rollo dørene op til radiostudiet i det gamle mejeri Rosenkilde på Præstøvej.

Radio Rollo, der tidligere hed Radio Young FM, inviterer alle til at komme forbi og se hvad der sker i og under en udsendelse. I studiet vil Torben Bechmann og Henrik kazzie Ørbæk svare på spørgsmål.

Læs også: Radio Rollo udvider sendetiderne

I samme weekend er der også er åbent i Rosa Unica, som befinder sig i samme bygning. De afholder et event, hvor de tager forskud på julens glæder, samt giver gæsterne mulighed for at se hvordan et arbejdende galleri fungerer. Rosa Unica vil også have udstillere med alle slags kunst.

Man kan lytte med via internettet fra klokken 12.00 til klokken 16.00.

Man kan møde studieværterne på Radio Rollo mellem klokken 12 og 16 både lørdag den 1. og søndag den 2. november i det gamle mejeri Rosenkilde på Præstøvej 69-71, 4640 Faxe.

 

Kommentarer