Rønnede

Rema 1000 holder lukket på lørdag

Haslev_rema1000

Rønnede: Rema 1000 holder lukket på lørdag i anledning af kædens 20 års fødselsdag

Rema 1000 fejrer 20 år i Danmark med en kæmpefest i Fredericia lørdag den 24. maj.

Rema 1000, der er ejet af norske Reitangruppen, har inviteret samtlige medarbejdere fra kasseassistent til lagermedarbejder til et brag af en fest, og mere end 5000 medarbejdere har takket ja til at deltage.

Det betyder at alle kædens 256 butikker holder lukket på lørdag, så medarbejderne kan deltage i festen.

– Festen på lørdag er helt normal i Reitan-regi. Her gør familien og hele koncernen meget ud af, at de gode takter skal fejres. Stifter og ejer Odd Reitan samt hans søn, den øverst ansvarlige for Rema 1000, Ole Robert Reitan, kommer da også begge på lørdag. De ved, hvor vigtigt det er med opbakning, siger Henrik Burkal, der er administrerende direktør i Rema 1000 til retailnews.dk.

20 års fødselsdagen fejres med maner. Komikeren Mick Øgendahl skal stå for underholdningen sammen med The Antonelli Orchestra, kendt fra Vild med dans. Derudover kommer blandt andre Nabiha, Shaka Loveless og Christopher samt Kato og Johnson, Safri Duo og Electric Lady Lab på scenen.

Alle Rema 1000 butikker åbner igen søndag den 25. maj klokken 8.

Rema 1000 i Rønnede ligger på adressen Vordingborgvej 532, 4683 Rønnede.

Rema 1000 i Haslev (foto) ligger på adressen Ringstedvej 6, 4690 Haslev

 

Kommentarer