Rift om pladserne til foredrag med Lisbeth Dahl
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2012/10/lisbeth_dahl.jpg)
Haslev: Lisbeth Dahl kommer til Haslev og fortæller om ”at overkomme livet” på Haslev Bibliotek
Der er allerede rift om pladserne til foredraget med Lisbeth Dahl tirsdag den 8. oktober på Haslev Bibliotek. Det er aftenskolen LOF Haslev der har Lisbeth Dahl på programmet for kun 100 kroner i entré.
Lisbeth Dahl er på Danmarksturné med sit foredrag ”at overkomme livet” hvor hun fortæller meget personligt om sit private og professionelle liv og giver ud fra sin dyrt købte livsvisdom nyt mod, livskraft og gode livsråd fra sig. Dette er ikke kun fortællingen om Lisbet Dahls liv med fem børn med fem forskellige mænd, en utrolig karriere som skuespiller og revykunstner, en problematisk, men lykkelig barndom med en højt elsket temperamentsfuld mor, sorger og glæder, forelskelser og skilsmisser.
– Det er i lige så høj grad en fortælling, hvor Lisbet Dahl reflekterer over, hvorfor det gik hende, som det gjorde, og ud fra sin dyrt købte livsvisdom giver nyt mod, livskraft og gode råd fra sig, siger skoleleder Claus Kronborg fra LOF i Haslev.
Der er virkelig rift om tilhørerpladserne, tilmeldingerne kommer fra fjern og nær, så det anbefales at tilmeld sig med det samme. Der lukkes tilmeldingerne når der er fuldt hus.
Man kan tilmelde sig på www.haslev.lof.dk.
Man kan som noget helt nyt følge LOF Haslev på Facebook.
LOF Haslev har Lisbeth Dahl på programmet tirsdag den 8. oktober klokken 19:00 på Haslev Bibliotek.
Kommentarer