Så blev den ged barberet – indtil næste gang

Læserbrev: I aftes stemte en flertalsgruppe af V, S, SF og C for den meget omdiskuterede skolestruktur her i kommunen.
Skrevet af: Kristian Husum, Duevej 5, Rønnede. Kristian_husum@yahoo.dk
Høringsprocessen har været turbulent og det har været bemærkelsesværdigt at se hvordan Borgmester Knud Erik Hansen konsekvent har søgt at gemme sig bag Henrik Christensen i offentligheden. Henrik Christensen er efter min mening en dygtig og modig politiker, som man må respektere – også selvom jeg og mange andre borgere er dybt uenige med ham i denne sag.
Flertalsgruppen af partier lovede, at nu er det slut med struktursnak. Men det passer ikke. Det endeligt vedtagne kompromis vil ikke spare de planlagte 7 millioner, der vil komme ekstra udgifter: øget søgning til privatskoler og skoler i andre kommuner, betalt bustransport og nye ruter, øget sygefravær blandt lærere som følge af større klasser og større inklusion osv. Og hertil naturligvis det allervigtigste – manglende tilflytning af ressourcestærke familier (men det kan man jo ikke rigtig måle).
Vi kommer uden tvivl til at få fornyet usikkerhed om skolestruktur igen i næste byrådsperiode. Heldigvis er der et kommunalvalg inden da og jeg håber borgerne vil sørge for at sammensætte byrådet bedre næste gang. Især at man får valgt nogle ”menige” byrødder, der kan udfordre bavianerne i toppen af træet
Jeg har skrevet dette indlæg er skrevet som privatperson og ikke i min egenskab af bestyrelsesmedlem i Borgerlisten.
Kommentarer