Seniorsurf-dagen afholdes i både Faxe og Haslev
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2014/09/flemming_jensen.jpg)
Faxe Kommune: Bibliotekerne i Faxe og Haslev deltager i det landsdækkende arrangement Seniorsurf-dagen
Torsdag den 9. oktober fra klokken 10 til 12 deltager bibliotekerne i Faxe og Haslev i det landsdækkende arrangement Seniorsurf-dagen.
Seniorsurf-dagen er en mulighed for ældre i alle aldre til at udforske internettet på en sjov og tryg måde i selskab med andre nysgerrige seniorer og kompetente it-undervisere på landets biblioteker og datastuer.
I år er skuespiller Flemming Jensen ambassadør for Seniorsurf-dagen. Flemming mener, at noget af det vigtigste for ældre mennesker er at bevare nysgerrigheden og lysten til at udforske.
– Nysgerrighed er forudsætningen for liv og i den sammenhæng er internettet faktisk en gave til os alle sammen. Ikke blot er det verdens største leksikon, hvor vi kan finde svar på stort set alt. Det er også her, vi kan læse nyheder, og fra 1. november digital post fra det offentlige. Det er her, vi kan finde rejser og blive begravet i regulære tsunamier af billeder af is-spisende børnebørn. Men frem for alt er det her, vi kan få stillet vores nysgerrighed, udtaler Flemming Jensen.
De fleste danskere ser på overgangen til et mere digitalt liv på samme måde som Flemming, men der er også mennesker, som synes, det er lidt skræmmende eller svært. Det er derfor Ældre Sagen, Danske Seniorer, Telecentre Danmark, bibliotekerne og Digitaliseringsstyrelsen igen i år afholder Seniorsurf-dagen, der skal vise de ældre internettets mange muligheder og give dem blod på tanden til selv at surfe videre.
Åbent hus og digital quiz
På Seniorsurf-dagen kan man få smagsprøver på en digital hverdag, hvor internettet inspirerer til nysgerrighed og hjælper til at få spændende oplevelser. Man kan deltage i en digital quiz, få mere at vide om Digital Post og blive inspireret til at bruge internettet. Blandt dem, som gennemfører quizzen, bliver der trukket lod om flere flotte præmier, blandt andet en iPad og en bærbar DukaPC.
Seniorsurf-dagen 2014 foregår torsdag den 9. oktober mellem klokken 10 og 12:
- Haslev Bibliotek & Borgerservice, Jernbanegade 62, 4690 Haslev
- Faxe Bibliotek & Borgerservice, Rådhusvej 4, 4640 Faxe
For mere information kan man kontakte Inge Christensen på telefon 5620 2818.
Erfaringerne fra landets biblioteker, ældreorganisationer og oplysningsforbund er, at når man først bliver bidt af internettet, så får man hurtigt mod på mere.
Kommentarer