Skolepige fløjet væk efter færdselsuheld i Jernbanegade
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2014/10/akutlaegehelikopter_7.jpg)
Haslev: En skolepige fra Haslev blev onsdag eftermiddag fløjet til hospitalet i en akutlægehelikopter.
Onsdag den 22. april cirka klokken 16:20 skete der et færdselsuheld på Jernbanegade i Haslev.
En skolepige kom cyklende netop som en bildør blev åbnet, så cyklens forhjul ramte bildøren. Pigen faldt af cyklen og tog sig til brystet og mens hun skreg av, av, av. Det skriver Sjællandske.
Sammenstødet skete ved lav hastighed og pigen havde ikke fået nogle synlige skrammer. Tililende sørgede for at spærre gaden af blandt andet med et tøjstativ fra en butik.
Der blev tilkaldt en akutlægehelikopter, der landede ved den gamle Falck-station. Ambulancerederne gav meget forsigtigt pigen en halskrave på, flyttede hende over på en båre og kørte hende til helikopteren. Pigens far, der arbejder i Haslev, var med i ambulancen.
Opdateret torsdag den 23. april
En opmæksom læser har skrevet dette på vores facebook-side:
Pigen kom ikke med helikopteren alligevel, da det ikke var nødvendigt.
Istedet for fik forbipasserende, lov til at komme helt tæt på helikopteren og se ind i den og snakke med piloterne.
Helikopteren landede bagved Haslev Hallen på fodboldbanerne.
Kommentarer