Spejdere fra Haslev på sommerlejr på Nekselø
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2014/07/sommerlejr_nekseloe_1.jpg)
Haslev: De grønne pigespejdere fra Haslev deltog hele sidste uge på sommerlejr på Nekselø
Nekselø Spejdercenter var i uge 31 vært for hele Region Østersøs sommerlejr. De grønne pigespejdere fra Haslev var på lejr sammen med pigespejdere fra Vordingborg, Næstved, Nakskov, Dianalund, Ringsted og Vigersted. Tilsammen tæt på 100 pigespejdere var på lejr sammen.
Lejr på Nekselø betyder kontakt med naturen og sunde primitive forhold. Nekselø Spejdercenter tilbyder aktiviteter med naturen som omdrejningspunkt. Naturen både i vandet, i skoven og på stranden. Spejderne har i løbet af ugen bygget tømmerflåde, snorklet, fundet spiselige urter, fyldt en kirke til bristepunktet, boet i telt og lavet al deres mad på bål.
På menuen var der både tundeller, pizzabøf og marokkansk ret. Masser af grønt og super varieret. Selv de bedste mesterkokke og ernæringseksperter ville være misundelige. Pigerne spiste fiberrigt, hvilket jo som bekendt også øger stofskiftet, så ingen havde risiko for forstoppelse på trods af overraskelsen over toiletforholdene.
Når spejderne skulle træde af på naturens vegne, var det nemlig i en spand, de selv senere var med til at tømme.
– For mange piger kan det være grænseoverskridende at bruge et gammeldags lokum, men vi kan konstatere, at hygiejnen her var nem at holde helt i top. De primitive forhold øgede pigernes opmærksomhed på at vaske hænder og holde orden så ingen blev syge, fortæller spejderleder Kirsten Mostrup.
-Julie er dog ikke stolt af tømningsopgaven. Hun har fortalt, at hun altså synes, det lugter meget,
Med primitiv lejr hører også de kolde bade. Alternativt ligger Nekselø Spejdercenter på en ø, og med det gode vejr, blev de kolde bade ofte erstattet af en tur til stranden.
Allerede tirsdag var pigerne i kirke. Ved middagstid sejlede præsten fra Føllenslev Sogn, Henrik Gert Olsen til Nekselø og holdt gudstjeneste for spejderne på lejren. Nekselø Kirke var fyldt til bristepunktet. Der var spejdere på alle bænke, på gulvet, på knæfaldet og på trappen til prædikestolen. Enkelte lokale beboere fra Nekselø deltog også i gudstjenesten; nu hvor der var muligheden.
En stor spejder, Ellen fra Kastrup ved Vordingborg tog udfordringen op og spillede på orglet til salmerne, på trods af, hun ellers spiller på klaver og aldrig har prøvet et orgel. Et godt eksempel på, at pigerne i spejdersammenhæng har trygge rammer, der giver plads til at lege med og træne sit talent.
Lørdag var hjemrejsedag. Raftearbejderne blev pillet ned, teltene pakket sammen, og pigernes egen bagage blev stoppet i rygsækkene i håb om, at det hele kunne være der igen. Da færgen sejlede fra Nekselø, var det fyldt med grønne pigespejdere, der udover beskidte sokker også var læsset med masser af gode oplevelser og nye venskaber, der gennem efteråret skal plejes via facebook, sms og gammeldags samvær på tværs af pigespejderne fra de otte pigespejdergrupper fra Lolland og Sjælland.
Fotos: Der fabrikeres skamler med kulsøpionering. Julia,Katrine og Mathilde fra Haslev. Signe og Louise fra Dianalund
Og
Heidi, Sofie, Alberte, Mathilde, Sara og Louise synes “duften” er lidt stram.
Kommentarer