Star Wars i 3D i biograferne i Faxe og Haslev
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2012/02/biografen_Kanten_Star_Wars_3d.jpg)
Haslev/Faxe: Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker og R2-D2 er i biograferne i Haslev og Faxe og nu kan du se dem i tre dimensioner.
Fra i dag kan det første kapitel i sagaen om Anakin Skywalker opleves på det store lærred i Haslev Bio og Biografen Kanten – for første gang i 3D.
Det er 35 år siden, at den først udgivne Star Wars-film (Episode IV) kom frem – og instruktør George Lucas har længe ville lave en 3D-version af en episode.
Nu kommer episode ét så i 3D, hvor Anakin er en ung slave på den øde planet Tatooine, han er en fremragende Podracer pilot, og kræften er stærk hos ham. Jedi Master Qui-Gon Jinn opdager Anakin og ser hans potentiale for at blive Jedi Ridder.
I mellemtiden invaderer den grådige Handelsfederations droidehær den fredsommelige planet Naboo som led i et plot for magten udtænkt af Sith ordenen. I forsvaret af Dronning Amidala vil Jedi-Ridderne krydse lyssværd med den dødlige Sith Lord, Darth Maul.
The Phantom Menace kan ses fra i dag i Biografen KANTEN og Haslev Bio.
Se trailer for Star Wars: Episode I – Den Usynlige Fjende 3D her:
Kommentarer