Haslev

Svar til Kurt Munck – Lærernes arbejdstid

debat_logo

Miljøpartiet Fokus i Faxe støtter op om værdiskabende tiltag, som forbedre lærernes motivation

Indsendt af Poul Erik Nielsen, Rosenvænget 4, 4690 Haslev, Kandidat for Miljøpartiet Fokus i Faxe kommune – Liste M.

Miljøpartiet Fokus i Faxe har egentligt svaret på spørgsmålet under Kurt Munck’s indlæg den 20 september ”Lad os følge Tåstrups eksempel”, men skal da gerne gentage svaret.

Miljøpartiet Fokus i Faxe støtter op om værdiskabende tiltag, som forbedre lærernes motivation. Miljøpartiet Fokus i Faxe var modstander af KL og regeringens behandling af lærerne.

Arbejdsmiljø og arbejdsvilkår skal være gode for kommunens medarbejdere. Miljøpartiet Fokus i Faxe ser derfor positivt på at lave en arbejdstidsaftale for at fremme motivation med et fleksibelt og dynamisk indhold for begge parter.

Kommunens lærere skal fortrinsvis arbejde med kerneydelsen, netop undervisning af høj kvalitet. Kommunen skal derfor gøre brug af udfordringsretten med henblik på at virkeliggøre den proces, at lærerne fremadrettet arbejder med kerneydelsen.

Når Kurt Munck udtrykker, at resten af partierne ikke har udtalt sig, håber jeg ikke det var et udtryk for ignorance overfor et nyt parti i dansk politik, men at svaret fra Miljøpartiet Fokus i Faxe er overset.

Kommentarer