Travl torsdag morgen for brandfolkene i Haslev
Haslev: Brandfolkene i Haslev måtte tidligt op torsdag morgen og den ene opgave afløste hurtigt den anden, så det var en hektisk start på torsdagen.
Allerede klokken 05.02 indløb den første alarm til brandmændene i Haslev, hvor opgave lød på færdselsuheld på Piberhusvej, som viste sig at være et ganske voldsomt et af slagsen. Opgaven på Piberhusvej strakte sig over flere timer og da man endelig igen var retur på brandstationen i Haslev og skulle igang med at debriefe efter morgenens voldsomme trafikuheld lød alarmen igen.
Heldigvis var der ikke tale om noget alvorligt denne gang, kun en deodorant som havde udløst brandalarmen på en døgninstitution på Hasselvej i Haslev og man kunne derfor hurtigt returnere til brandstationen igen og fortsætte den igangværende debriefing efter færdselsuheldet på Piberhusvej.
Vagthavende indsatsleder Peter Rasmussen fra Faxe Brand & Redning i Haslev fortæller til Faxe.nu at man altid efter voldsomme opgaver som har påvirket brandfolkene psykisk altid gennemfører en god debriefing, dvs. en god og konstruktiv snak i fællesskab, af hvad der har været sket på ulykkestedet og hvad den enkelte har haft af indtryk i forbindelse med det som der er sket netop for at sikre at alle brandfolk er afklarede efter hændelsen og kommer godt videre og er godt rustet til den næste opgave som man aldrig ved hvornår kommer.
Skrevet af Claus Michael Smith – E-mail: claus@faxe.nu
Kommentarer