Trimdag og swingmusik i Haslev på lørdag

Faxe Kommune: På lørdag den 9. juni afholder Faxe Handelsråd Trimdag i hele Faxe Kommune og der bydes på masser af spændende aktiviteter i både Haslev, Karise, Faxe og Faxe Ladeplads
Hovedaktiviteten er et stort cykelløb rundt i kommunen arrangeret af Haslev Cykelmotion, Rønnede IF Cykelmotion og Østsjællands Motions Cykelklub. I Haslev er det byrådsmedlem Henrik Christensen (V) der starter cykelløbet på de 37 km. klokken 10.
Læs også: Handelsrådet afholder “Trim Dag” lørdag den 9.juni
Alle butikkerne i Haslev deltager i TrimDagen med et kæmpe lagersalg – de har fundet gode tilbud frem fra gemmerne og sælger dem på gaden.
Mellem klokken 10 og 14 kan man få målt sit blodtryk, skyde til måls med Team Faxe Håndbold eller danse Zumba ved Key2Fitness, hvor et nyt hold starter hver hele time.
Dagen igennem kan man også møde landets største svæveflyveklub, Østsjællands Flyveklub fra Kongsted på torvet.
Marga Vos fra Vos & Co. på Torvet har desuden hyret Wolffgren SwingBand til at komme og spille fra klokken 11 til 14. Bandet består af Lars Hallgren, der er maler i Tappernøje, Christian Wolff, der har farvehandlen i Jernbanegade i Haslev samt Nis Toxværd med på saxofon, der spiller saxofon i The Antonelli Orchestra, kendt fra ”Vild med Dans”. Bandet blev startet tilbage i 80’erne på Næstved Gymnasium og senere på Haslev Gymnasium tilbage i starten af 80’erne.
Kommentarer