Haslev

Udstilling med fokus på kommunens kulturarv

steder_med_sjael

Haslev: Den mobile udstilling “Steder med sjæl” er på besøg på Haslev Rådhus frem til den 20. december

Udstillingen “Steder med sjæl – hvor er kulturarven i din kommune?” kan ses på Haslev Rådhus. Den er med til at sætte særligt fokus på vores lokale bygningskulturarv. Det gælder for eksempel herregårde, lokal byggeskik, industri, infrastruktur. Udstillingen fortæller hvorfor og hvordan vi kan sikre byens kulturarv og den er udviklet som et led i Realdanias og Kulturstyrelsens initiativ Bygningskultur 2015.

Læs også: Stem på kulturarven i Faxe Kommune

På websitet www.stedermedsjæl.dk kan man stemme på sin favorit blandt ti steder, som Faxe Kommunes Arkiver, Østsjællands Museum og Faxe Kommune i samarbejde har indstillet.

Stederne spænder vidt, og vidner om bredden af de arkitektoniske og kulturhistoriske fortællinger, der knytter sig til Faxe Kommune.

De ti steder er:

  • Faxe ladeplads Station
  • Kystsanatoriet, Faxe Ladeplads
  • Bregentved
  • Rønnede Kro
  • Håndværkerhøjskolen, Haslev
  • Maskinhallen hos SEAS, Haslev
  • Blåbæk Møller
  • Fattiggården, Faxe
  • Falck-Stationen, Haslev
  • Likørhallerne i Dalby

Der er gratis adgang til udstillingen.

Udstillingen kan ses på Haslev Rådhus, Frederiksgade 9 i Haslev, frem til den 20. december. Åbningstider: man-tirs. 8-16, ons. 8-15, tors. 8-17, fre. 8-13.

88 af landets kommuner har meldt sig

Over 220 planlæggere, sagsbehandlere, politikere og museumsfolk fra 88 kommuner har meldt sig ind i Bygningskultur 2015’s kommunenetværk. Her vil de frem til 2015 blive tilbudt målrettede læringsforløb med kurser og efteruddannelse, seminarer, konferencer og netværksmøder samt gratis ekspertrådgivning.

Kommentarer