Unik bolig til salg på Kissendrupvej

Faxe: Det tidligere mejeri på Kissendrupvej, der er blevet indrettet til en unik bolig, er nu til salg.
Flere steder i Danmark er der indrettet smukke, atmosfæriske hjem, i rum, der engang ekkoede af kobberkedlernes boblen og mælkejungernes klang mod klinkegulvet, blandt andet i det tidligere mejeri på Kissendrupvej i den lille landsby Kissendrup mellem Faxe og Faxe Ladeplads.
Karakteristiske hvælvede vinduer, uanede loftshøjder og industri-inspirerede køkkener præger de unikke boliger i de tidligere mejerier, så man nærmest kommer til at bo som på et gods.
Mejeriet i Kissendrup er opført i 1895. Ejendommen er gennem de sidste 10 år blevet delvist renoveret og ombygget så det gamle mejeri i dag danner rammen om en spændende og ganske unik bolig, der kan føre tankerne hen på herregårdslivet på landet. Der er højt til loftet og et fantastisk lysindfald fra de høje vinduer.
Grunden er på 3444 kvm og består hovedsageligt af gårdsplads, erhvervsbygning og terrasseområde. Der er i alt 955 m2 fordelt mellem bolig og erhverv.
Der er tale om en perle af en ejendom med mange muligheder. Interesserede kan se mere på boligsiden.dk.
– En del købere går efter en ’New York-inspireret’ stil med industrielle elementer og store, åbne rum. I den køber-kategori finder vi markedet for de gamle mejerier, der i mange tilfælde er så nænsomt renoveret, at de på én gang stadig ligner det, de var engang – men også er blevet omdannet til skønne boliger, siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk
Kissendrupvej 50 A er udbudt til 4.400.000 kroner.
Husk i øvrigt vores service, med direkte link til Boliger til salg i Faxe Kommune
Kommentarer