Samfund

Uvejr årsag til brand i større garage udenfor Faxe

Faxe: Det voldsomme uvejr var formegentlig årsagen til at der udbrød brand i en garage på Viverupvej onsdag eftermiddag.

Lidt efter klokken 17 måtte en del af Faxe Brand & Redning i Faxe, som allerede var på vej til en automatiske brandalarm i Karise, dele slukningstoget og sende halvdelen til Viverupvej hvor der var udbrudt brand i en større garage.

Heldigvis var alarmen i Karise ikke alvorlig og resten af brandbilerne kunne derfor hurtigt sætte kursen mod Viverupvej.

Et lyn var i forbindelse med det voldsomme uvejr slået ned i en større garage og man fik hurtigt lokaliseret ilden i tagkonstruktionen, brandmændene fra Faxe Brand & Redning i Faxe arbejder stadig på brandstedet og Faxe.nu har også haft en fotograf på stedet, som netop nu er på vej hjem med billeder fra branden.

Skrevet af Claus Michael Smith – E-mail: claus@faxe.nu

Kommentarer