Viseduo fra Nordsjælland gæster Faxe på søndag

Faxe: Viseduo fra Visens Venner Nordsjælland besøger Visens Venner Østsjælland på Rolloskolen i Faxe på søndag
Søndag den 23. februar har Visens Venner Østsjælland inviteret viseduoen Solvejg Guldberg og Alex Sundstrøm fra Visens Venner Nordsjælland på besøg i Bifrost på Rolloskolen i Faxe
Dagens Visevært er Mette Østerbro. Sammen med medlemmer af Visens Venner Østsjælland lægger hun ud med at synge en buket af Poul Henningsen’s viser.
Efter pausen tager den velspillende, velsyngende og flerstemmige viseduo fra Visens Venner Nordsjælland over. Solvejg Guldberg, der er fra Haslev har visedannet duo med Alex Sundstrøm i mere end tyve år. De optræder med flotte arrangementer af danske, dansk-norske og græske viser. De har været på besøg før, for nogle år siden og visevennerne glæder sig til at byde dem velkommen igen.
Der bliver som sædvanligt rig lejlighed til at synge med på fællessange.
Der tages entre på 35.00 kroner for medlemmer og 60.00 kroner for gæster. Kaffe og kage kan købes for 35.00 kroner.
Dørene åbnes søndag den 23. februar klokken 14.00 i Bifrost, på Rolloskolen i Faxe.
Kommentarer