Yderligere besparelser på skolerne
Faxe Kommune skoler og SFO´er skal spare yderligere 15% i 2011 svarende til 1,8 mio. kr. Der er ikke lagt op til afskedigelse af lærere, men der indføres indkøbsstop og reduktion på forbrug af materialer.
Budgetopfølgningen pr. 31. marts 2011 for Uddannelsesudvalgets område viste – med det nuværende omkostningsniveau – at regnskabet for 2011 vil resultere i et driftsmæssigt underskud på 13,2 millioner kr.
Derfor har Forvaltningen gennemgået alle kontoområder indenfor skoleområdet for at finde steder, hvor det er muligt at reducere underskuddet.
Ingen lærer-fyringer
Forvaltningen har undersøgt muligheden for at opnå den nødvendige besparelse ved at afskedige lærere, men det vil ikke give effekt i indeværende år, og derfor er den mulighed taget af bordet. Derfor vil denne besparelse ikke give ændringer i deciderede undervisningsaktiviteter.
Flere af kommunes skoler ligger så tæt på det lovlige minimumstal for undervisning, at afskedigelser af lærere – også på længere sigt – kun kan bidrage minimalt.
Besparelsen bliver knyttet til materialer, inventar og ikke-undervisningsmæssige aktiviteter, og skolelederne er blevet informeret. Hylleholt Skole skal reducere omkostningerne i omegnen af 150.000 Kr. Skolelederforeningen advarer i et brev til uddannnelsesudvalget om at de yderligere besparelser “giver anledning til alvorlig bekymring”
Kommentarer