Haslev

Fejl i kæreste-sager i Faxe Kommune

faxekommune

Faxe Kommune: Kommunen har begået fejl i sager om gensidig forsørgelsespligt, så flere skal have penge tilbage.

Hans Andersen, der arbejdsmarkedsordfører for Venstre, har bedt beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) om at forklare, hvordan regeringen har sikret, at kommunerne var i stand til at håndtere opgaven med at indføre gensidig forsørgelsespligt. Det skriver TV Øst.

Hans Andersens spørgsmål kommer efter at det onsdag blev afsløret at sager om gensidig forsørgelsespligt så smækfulde af fejl, at mange skal have pengene tilbage.

Kommunalpolitiker Ulf Harbo (EL) fra Norddjurs Kommune har gennem flere år været bisidder for mange kontanthjælpsmodtagere i den jyske kommune. Dermed fik han kendskab til en ny afgørelse fra Ankestyrelsen i august sidste år, der handlede om, hvordan kommunerne skal forvalte gensidig forsørgelsespligt.

I afgørelsen stillede Ankestyrelsen flere krav til, hvad der skal til, før en kommune kan sige, man er samlevende i et ægteskabslignende forhold, som loven siger.

– Ankestyrelsens krav stemte slet ikke overens med den sagsbehandling, jeg havde set hos de kontanthjælpsmodtagere, jeg havde hjulpet, siger Ulf Harbo til avisen.dk.

Efterfølgende har Ankestyrelsen givet ham medhold i en klage han havde indsendt på vegne af en borger i Norddjurs Kommune.

Siden da har Ulf Harbo, via grupper for syge og kontanthjælpsmodtagere på Facebook, arbejdet på at kortlægge omfanget af fejl i sagsbehandlingen over hele landet. Ifølge Ulf er sager om gensidig forsørgelsespligt så smækfulde af fejl, at mange skal have pengene tilbage. Nogle kontanthjælpsmodtagere har ret til at få mellem 65 og 90.000 kroner tilbagebetalt, hvis kommunen ikke har hørt og informeret kæresteparret efter bogen.

Han siger, at han samlet tilkendegivelser fra borgere i 35 kommuner om, at der er sket fejl.

– Mange af de borgere, der er hårdest ramt, er ulovligt parkeret på kontanthjælp i mange år, selvom de har ret til ressourceforløb, fleksjob eller førtidspension. De har hutlet sig igennem, måske med hjælp fra en kæreste, og så kom gensidig forsørgelsespligt, og alt brød sammen for dem, siger Ulf Harbo.

– Mange kommuner lader som ingenting, fordi de tænker, at kontanthjælpsmodtagere ikke kender forvaltningsloven, siger Ulf Harbo til avisen.dk.

Ulf Harbos afsløringer har betydet at blandt andet Norddjurs, Esbjerg, Kalundborg og København kommuner er i gang med at gennemgå alle deres sager om gensidig forsørgelse.

– At modregne i kontanthjælp er et meget vidtgående indgreb. Derfor bør kommunerne være omhyggelige med at overholde forvaltningsloven og retssikkerhedsloven. Det her gør ikke kommunerne ære, siger juraprofessor ved Københavns Universitet, Kirsten Ketcher til Avisen.dk og opfordrer alle landets kommuner til at gennemgå sager om gensidig forsørgelsespligt en ekstra gang.

Ulf Harbo har tilkendegivelser fra kontanthjælpsmodtagere om fejl i sagsbehandlingen i disse kommuner i Region Sjælland:

  • Faxe
  • Holbæk
  • Kalundborg
  • Køge

Kommentarer