Haslev

Lykke Friis åbner Stafet for Livet i Haslev

lykke_friis

Haslev: Prorektor for Københavns Universitet, Lykke Friis holder åbningstalen, når der holdes Stafet for Livet i Haslev.

Åbningen finder sted lørdag den 5. september klokken 11, men Lykke Friis ankommer allerede klokken 10 for at tale specielt til fighterne, der samles til kaffe i fighterteltet, inden stafetten går igang. Fighterne er æresgæster ved stafetten og har alle været eller er ramt af kræft.

Lykke Friis er ambassadør for Kræftens Bekæmpelse og har som pårørende oplevet, hvor hårdt det er, når en nær bliver ramt af kræft.

– Min kusine, der er midt i trediverne, fik for nogle år siden konstateret uhelbredelig brystkræft. Jeg glemmer aldrig, da jeg fik beskeden. Der stod tiden bogstaveligt talt stille, fortæller Lykke Friis.

For Lykke Friis er det vigtigt, at der i kampen mod kræft også bliver fokus på de pårørende.

– I diskussionen om kræft overses det ofte, at kræften også rammer de pårørende – ægtefællen, datteren, sønnen osv. De skal ikke alene kæmpe med angsten, men også dag efter dag være der for deres kære. Så håb skal ikke kun gives til patienter, men også de nærmeste pårørende, siger Lykke Friis.

Læs også: Første runde af Stafet for Livet Haslev er klaret

Når Lykke Friis skal sætte ord på, hvorfor Stafet For Livet er vigtigt, fokuserer hun på åbenhed og fællesskab:

– Ligesom så mange andre sygdomme er også kræft omgivet af tabuer, og mange kæmper kampen alene, uden at søge hjælp i fællesskabet. Men ligesom i atletikkens verden, går det altså også hurtigere og bedre i Stafet for Livet, hvis man løber i fælleskab. Det hjælper altid at tale med patienter i samme situation; men det hjælper så sandelig også at få et frirum, hvor man kan glemme alt om sygdommen og blot levet i nuet.

Lykke Friis er prorektor for Københavns Universitet. Hun var klima- og energiminister 2009-2011, i de sidste to år endvidere minister for ligestilling og medlem af Folketinget for Venstre 2011-2013.

Stafet for Livet Haslev finder sted fra lørdag den 5. september klokken 11 til søndag den 6. september klokken 11 på MSG Haslev Gymnasium, Skolegade 31, Haslev. S

Fakta

Stafetten varer 24 timer for at symbolisere, at det er hårdt arbejde døgnet rundt at have kræft.

Stafetten består af forskellige hold på typisk 10-15 personer. Færre eller flere kan også gøre det. Så længe holdet har mindst én person på banen, som går eller løber rundt på en afmærket rute i de 24 timer stafetten varer. Det gælder ikke om at komme først men om at gøre en aktiv indsats for at bekæmpe kræft.

Stafet For Livet åbnes med en fighterrunde, hvor tidligere og nuværende kræftpatienter fører an i den første runde af stafetten, efterfulgt af holdene.

Kommentarer