Event

Stærkt program på B&W Live i 2025

Der er dømt fest når Danmarks bedste 90’er band fyrer op under dansegulvet på Operaen med de største hits fra et gyldent årti! Fotos: Kim Schmedegaard.

B&W Live i Haslev er kommet godt fra start i det nye år, og spillestedets mange gæster kan se frem til et stærkt program i 2025 med alsidige kunstnere og arrangementer.

De populære Quiz-aftener fortsætter, hvor der typisk er over 100 deltagere der går på med krum hals i Trivial Pursuit og Bezzerwizzer. Næste Quiz-aften er allerede i morgen torsdag den 13. februar

Den 22. februar er der dømt 90’er party med de største hits fra et gyldent årti! Og B&W Café får besøg af Carsten Werge den 25. februar og den 27 februar er der foredrag med Alex Nyborg Madsen og Søren Rebbe.

Tidligere på måneden var Erik Grip og B. Joe på scenen i Caféen, som bød på en dejlig aften med to akustiske guitarer og stemningsfulde sange indenfor folk- og visegenren.

Som noget helt nyt forsøgte B&W sig ogs med Stand-up. Det trak virkelig et stort publikum til med næsten 300 solgte billetter. De tre komikere denne aften var Valdemar Pulstelnik, Martin Nørgaard og Lasse Rimmer.

 

Troels Skovgaard & Friends besøgte B&W Café d. 30. januar og denne aften stod der blues og jazz på programmet. Troels Skovgaard er kendt af mange som guitarist hos Ørkenens Sønner, men han kan også godt få et publikum med sig, når han optræder sammen med vennerne.

Efter B&W’s renovering og ombygning i sommeren -24 er antallet af gæster vokset mærkbart og stedet har modtaget stor anerkendelse for det store stykke arbejde der har ført til ”det nye B&W”.

Kommentarer