Haslev

Bregentved deltager i forsøg med biomasse-aske

Haslev: De næste fire år skal Bregentved sammen med forskere ved DTU Kemiteknik og DONG Energy gennemføre et projekt omhandlende biomasse-aske

Villum Fonden har netop bevilliget 3,2 millioner kr. til et projekt, der skal undersøge mulighederne for at benytte halm og træflis til både energi- og gødningsproduktion via termisk forgasning. Med andre ord, om biomasse-aske gavner, både som gødning og CO2-lagring

Biomasseaske er verdens ældste mineralske gødningsstof, alligevel udnyttes asken sjældent i landbruget. Men det er vigtigt for jordens økosystemer, at kulstof og næringsstoffer bringes tilbage i kredsløbet, efter man har høstet afgrøderne.

Projektet udføres i tæt samarbejde mellem Institut for Kemiteknik ved DTU og Bregentved, med teknisk support fra DONG Energy.

Bregentved er en af Europas største jordbrugsvirksomheder, som drives med fokus på bæredygtig og klimavenlig produktion af både fødevarer og energi.

 

Kommentarer