Sodavandsdisko Ringhjørnet var en stor success
![](https://faxenetavis.dk/wp-content/uploads/sites/2/2014/01/dans_i_bokseringen.jpg)
Haslev: Fredag før jul afholdt Haslev ABK sodavandsdiskotek i Ringhjørnet i deres nye klubhus på Finlandsgade
Haslev ABK havde fredag den 20. december den fornøjelse at afholde det første Disco, kaldet ”Ringhjørnet” i deres nye klubhus på Finlandsgade i Haslev. Mobil diskoteket Disco-Work spillede op til dans for de mange unge der kom for at hygge sig med andre unge.
Målgruppen er 4.- 8. klasse og man må sige de tog imod tilbuddet. SSP var en tur forbi og var meget imponeret over fremmødet og ligeledes over arrangementet
Der var helt kontrol over tingene og flere forældre skulle da også lige tilse lokaliteterne inden de forlod stedet for at vende tilbage ved midnat for at afhente deres trætte børn.
Læs også: Haslev ABK inviterer til sodavandsdiskotek
Da det er en hyggeaften for de unge blev der ikke serveret andet end drinks i forskellige udformninger. Selvfølgelig Non-alcoholic drinks såsom Labre larver, Isbjørn og Tinsoldat. Derudover var der masser af sodavand og popcorn med mere.
Disco-Work leverede varen til fulde og har lovet at vende tilbage næste gang Haslev ABK afholder Disco i Ringhjørnet.
Næste gang der er sodavandsdiskotek i Ringhjørnet hos Haslev ABK bliver fredag den 24. januar fra klokken 19 til 24.
Kommentarer